Община Крушари кмет

Илхан Мюстеджеб

Телефон: +359 5771 2024
Факс: +359 5771 2136
Имейл адрес: ilhan.mustedzheb@krushari.bg
ЗАТВОРИ
ЗАТВОРИ

Община Крушари ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

Председател ОбС Видин Каракашев

Телефон: +359 5771 22 72,
вътрешен 306
ЗАТВОРИ

Проект № ROBG00068 “Да изберем здравето и природата за глобална защита“ /CHANGE/, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество Интеррег VI-A Румъния- България

Община Крушари изпълнява проект №ROBG00068 „CHANGE“, финансиран по договор № 284217/23.12.2024 от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие по Програма Interreg VI-A Румъния-България, приоритет 2: Зелен регион, специфична цел (ос) 2.7. “Подобряване на защитата и опазването на природата, биоразнообразието и зелената инфраструктура, включително в градските райони, и намаляване на всички форми на замърсяване”.

Проектът ще се осъществи в периода от 25.12.2024г. до 24.06.2026г.

Проектът се изпълнява от водещ партньор- община Лумина, окръг Констанца, Р Румъния и партньори Община Крушари, област Добрич и ОУ "Христо Смирненски", община Генерал Тошево.

Управляващ орган на програмата са Министерство на развитието, благоустройството и администрацията на Румъния и Министерство на регионалното развитие и благоустройството България.

Общият бюджет на проекта е в размер на 362 754,97 евро, от които 290 203,96 евро Европейско финансиране, 65 295,90 евро национално финансиране и 7 255,11 евро собствено финансиране.

Бюджетът на община Крушари е на стойност 65 951,68 евро, от които 52 761,34 евро Европейско финансиране, 11 871,30 евро национално финансиране и 1 319,04 евро собствено финансиране.

Общата цел на проекта CHANGE е да подпомогне и разшири екологичното образование в детството за ученици от начален и прогимназиален етап от община Лумина от Румъния и от общините Крушари и Генерал Тошево от България, чрез създаване на постоянна мрежа от публични органи, учители, родители и по-голямата общност и разработване както на формални, така и на неформални учебни съоръжения и инструменти за смекчаване на замърсяването.

Проектът CHANGE е част от общите усилия за екологично образование и повишаване на осведомеността на най- младите поколения, последвано от прилагане на практика в ежедневните дейности, както на наученото, така и на инструментите, за смекчаване на натиска върху околната среда и замърсяването.

Проектът CHANGE ще смекчи замърсяването, като работи на две допълващи се нива:

Ниво 1: чрез поведенчески интервенции, целящи да насърчат положителното поведение сред учениците, учителите, за да се ограничи излагането на децата на замърсяване и да се защити всяка част от природата чрез изпълнението на дейности по изготвяне на „Календар на екологични събития“, дейност A1.1, „Млад рейнджър“ , дейност A1 .2, „Наръчник за екологична стратегия“, дейност A1.3, „Обучение по екологично образование и устойчиво развитие за ученици“, дейност A1.4, „Експерти по

устойчиво развитие в образователната среда и в публичната администрация“ и дейност A1.5, „Екологични местни групи за действие“.

Ниво 2: чрез разработването на два различни инструмента за смекчаване на замърсяването, а именно CHANGE-App / приложението за споделяне на автомобили (инструмент 1) за училищата по проекта и CHANGE интегриран инструмент за преподаване на околната среда (инструмент 2), състоящ се от вътрешна среда лаборатория, екологична лаборатория на открито, малки зелени площи и система за събиране на дъждовна вода.

Очаквани резултати:

Да се подпомогнат учениците в процеса по придобиване на осъзнатост и чувствителност към това какво е природата, като се изградят набор от чувства на грижа и отговорност към околната среда и мотивация да участват активно в намиране на решения за проблемите на околната среда. Целта на дейностите е да предоставят възможност на децата да се включат активно в работата за разбиране и разрешаване на проблемите на околната среда, като култивират положително отношение към себе си и собствената им способност да действат, да не остават безучастни и със собственото си позициониране да ангажират и близките си (приятели, родители).

Да се представи възможност учениците да придобият разнообразен опит и да основно разбиране за природата, замърсяването, дивата природа и растенията, предлагайки възможност да разгледат човешкото въздействие върху природата, изследвайки различни теми (опазване, зелено енергия, екотуризъм, замърсяване и глобално затопляне) отблизо, като изучават местния, национален и международен контекст на проблемите на околната среда като основен фокус на техните проучвателни посещения.

Да се научат учениците как да бъдат по- ефективни по отношение на ресурсите, които използваме в ежедневието си, и споделяйки информацията със семейства и приятели си, те ще демонстрират, че пестенето на енергия и вода означава спестяване на пари, рециклирането означава по-малко отпадъци, по-малко емисии на CO2, което от своя страна ще доведе до по- добър здравен и образователен процес, което в крайна сметка прави училищата в общините Лумина, Крушари и Генерал Тошево по-добро място за водене на природосъобразен начин на живот.

Контакти на партньорите по проекта:

Водещ партньор:

Община Лумина, Република Румъния

Адрес: гр. Лумина, ул. „ Маре“ № 170

интернет адрес: www.primaria-lumina.ro

e-mail: managerproiect20142020@yahoo.com

тел.: + 0040241251828

Партньор 1:

Община Крушари, Република България

Адрес: с. Крушари, ул. „ Девети септември“ № 3-А

интернет адрес: www.krushari.bg

e-mail: krushari@krushari.bg

тел.: +035957712024

Партньор 2:

ОУ „ Христо Смирненски“, Република България

Адрес: гр. Генерал Тошево, ул. „ Георги Сава Раковски“ № 16

интернет адрес: www.smirnenski-gt.org

e-mail: info-800073@edu.mon.bg

тел.:+03590888011970

Към началото на страницата

Настройки на сайта

Достъпност
За потребители
с дислексия
Размер на текста

-16px+

По подразбиране

Карта на сайта
Разгледай
Пиши ни